Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hybr. USA119

Název fotky označuje číselně rok-měsíc-den, není-li nazváno jinak.

 

2015-10-24 První plody byly sklizeny a ochutnány

Jedná se skutečně o mrazduodolnou odrůdu s plody k přímému konzumu.
Plody Mortonu NR93, cirtrumela Swingle 4475 2gen., či Thomasvillu jsou sice taky konzumovatelné, ale není to ono. Plod sice člověk sní, je to zajímavé, ale, že by měl potřebu sníst další, to spíše ne. Tyto plody jsou spíše jako dekorace či na obzvláštnění nápojů či pokrmů. Plody USA považují za konzumovatelné, neboť po snězení jednoho by si dal člověk klidně další a další.


Plody tvaru menšího pomeranče, hmotnost 120-150g. Oplodí je poměrně velmi tenké, hodně těžko loupatelné. V aroma oplodí je patrný slabý vliv ponciru.
Dužnina sladká, až velmi sladká ( jedním z rodičů je pomerančovník Succory, který je bez kyselin), lehce granulovaná, ale při tom slušně šťavnatá. Vliv ponciru ve šťávě není prakticky žádný, jen lehce v aroma. V chuti je vliv ponciru patrný slabě jen v membránách jednotlivých dílů, ale je to opravdu jen velmi slabé ... dokonce bych řekl, že žádoucí, příjemné, neboť jinak by byly plody až fádně nezajímavě sladké, neboť obsahují jen minimum kyselin. Někde jsem četl, že by plody měly být jako možná náhrada grepu. To rozhodně ne. Celkově bych to popsal jako cukrový pomeranč nebo spíše jako hodně, ale opravdu hodně sladké tangelo bez kyselin a hořčin. Ty hořčiny lehce nahrazuje poncirin v aroma a jen stopově v chuti.

Plod na fotce měl rozměr 70x60mm a hmotnost 148g. Měl i jedno vyvynuté semeno, které jsem bohužel rozřízl, všechny ostatní plody byly zcela bezsemenné, v jednom byl zárodek.


Odrůdu rozhodně doporučuji k vyzkoušení. A to i přes o, že zaplodila až ve velikosti v. 2,3m a š. koruny 1,7m. Od roku 2012 kvetla každoročně, v roce 2015 však poprvé přinesla 7ks premiérových plodů.

2017-01-07 01:25 Rostlina sklizena při teplotě -16.1°C (nádobová rostlina bez jakékoliv ochrany) na kalibrovaném čidlu teploty vzdáleném 2m od rostliny. (Sklizena = odsekána sekyrou a odpáčena ocelovým pajsrem 1,5m dlouhým, protože všechny nádoby byly spojeny v jeden kus se zemí). Týden před uklizením teploty dvakrát atakovali -12°C, více jak týden bylo s teplotami, které se nedostaly do kladných čísel nad bod mrazu.

2017-04 Teplota -16.1°C rostlině nijak neublížila, jen velmi malé listové poškození (listy, které by asi tak či tak upadly samy). Nicméně ... rostlina se budí výrazně pomaleji než v jiné roky. Přírůstky budou taky významně menší.

2017-05 Rostlina byla přesazena do výrazně větší nádoby s výrazně větším podílem  jílu než běžně používám (pro omezení růstu)

2017-11 Na rostlině je 11 plodů. Letos bez praskání plodů. Pokud se uvádí, že praskání plodů způsobuje kolísání vzdušné vlhkosti, tak s tímto tvrzením rozhodně nesouhlasím. Pokud kolísání vlhkosti ... leda vlhkosti půdy. Což se mi právě tím přesazením podařilo letos eliminovat