Jundarin Changsha
Roubováno 05/2008
Tzn. sněžná mandarina "Changsha". Údajně přežila -15C ... o tom v jakém stavu však zdroje mlčí (pozn. i citroník "přežije" i -12C). Spíše zkoušet nedoporučuji.
Původem z Číny ... pravděpodobně z okolí stejnojmenného města, ve kterém jsem v roce 2004 byl.
Plody menší, jako u středomořských mandarin. Předchozí plodnosti nebyly nic moc ... kvalitativně, plody byly spíše vyschlé a mini, kvítko mělo problémy. Letos (r. 2015) však očekávám konečně standardní sklizen = plody v jejich skutečné kvalitě a i velikosti.
Osobně se domnívám, že nejde o mandarinu jako takovou a neměla by být řazena mezi obecné mandariny (C. reticulata), ale mezi hybridní citrusy Sp. ... jako ichandarin, ichanandarin, resp. jundarin. Byť je třeba vzniklý přirozenou cestou. Jedním z rodičů odrůdy je mandarina ( C. deliciosa, či C. unshiu, spíše se kloním k té první) a druhý je bezpochyby C. ichangensis, resp. spíše C. junos (což už sám o sobe je kříženec mezi nějakou mandarinou a C. ichangensis)
Takže ta mrazová odolnost bude asi opravdu skutečně vyšší, jenže ... plody prostě nic moc. Chuťově sice sladké, dobré, s lehkým ocasem čehosi (ale poncirin to není) výrazně méně šťavnaté a tužší než jiné mandariny, neloupatelné, ale to vše ještě to ujde. Bohužel obrovské množství velkých semen (jde o desítky v jednom plodu) v kombinaci s velkou tuhostí plodu jako takého z něj dělají naprosto nekonzumovatelnou záležitost. Pokud někdo rád líže ... může si je lízat. To je jediné co s nimi jde dělat.
Něco pro statisky - dnes jsem se k rostlině doplazil po zemi a otrhal pár plodů. Celkem 8ks = 0,3kg (0,296). Jednotlivé hmotnosti : 45, 36, 35, 34, 34, 37, 38 a 37g. Největší z nich měl hmotnost 44,8g a rozměr 50x37mm.
Vzhledem k výše napsanému časem tuto tzn. "mandarinu" časem přemístím z mandarin C. reticulata mezi mrazuodolné hybridy a budu dále evidovat jako "Jundarin Changsha".