Jdi na obsah Jdi na menu
 


C. meyeri Meyer

Velmi blízký příbuzný citroníkům, nazývaný běžně jako citroník Meyer či Meyerův citroník či prostě jen Meyer. Jedná se však o samostatný botanický druh (C. meyeri), který je odlišný od „pravých“ citroníků, které jsou botanicky řazeny jako C. limon. Dříve se soudilo, že se jedná o přirozený hybrid mezi pomerančovníkem a citroníkem, především díky jeho plodům, které jsou spíše oválnější než u citronů, méně kyselé a mnohdy i naoranžovělé. Rostlina je taktéž o něco mrazuodolnější než běžné citroníky. Jeho většímu rozšíření zabránil především fakt, že plody mají poměrně tenkou slupku, která rychleji podléhá zkáze (bohužel … každoročně ověřeno). Literatura mluví dále takto – jedná se o jednu z nejvhodnějších rostlin pro začátečníky. Mnozí pěstitelé však s Meyerem nemají dobré zkušenosti. Proč? Nevím, netuším. Dle mého názoru a nejen názoru, zkušenosti, se jedná o velmi vhodnou rostlinu pro pěstování v našich podmínkách, která snadno snáší i „drsnější“ zacházení. Rostlina prakticky celoročně bohatě kvete, ochotně přináší plody, po opadu listů výborně reaguje na hlubší řez a regeneruje a i řízkované rostliny snadno obnovují kořeny poškozené kořenovou hnilobou. Jediné, v čem se s literaturou naprosto rozchází mé zkušenosti, je schopnost rozmnožování řízkováním. Dle mne je to spíše problematické. Ale jen možná proto, že moje technologie řízkování není rozhodně až tak "dokonalá", jako např. u roubování, neboť ji nepovažuji za perspektivní.

Rostlina byla zakoupena  na jaře v roce 1986 v květinářství na Lidické ulici a její přesný původ lze jen odhadovat – nejspíše JZD Tuřany. Zakořeněná rostlinka, řízkovanec, byla v keramickém květináči, žádná papírová krabička a plastový minikvětináček jako u tehdy běžných dovozů citrusů z Polska.
Do roku 2007 byla pěstována v 9l nádobě, následně v 12l nádobě a v roce 2008 byla přesazena do 20l nádoby. Orientační velikost rostliny - výška cca 120cm, průměr koruny cca 150 cm, průměr kmene 10cm nad zemí je 3,5cm. Do roku 2007 byla zimována na nevytápěné chodbě, dále již jen venku, v snadno demontovatelné polykarbonátové konstrukci,  (prosinec-duben).
 

Kvetení : prakticky nepřetržitě po celý rok, plůdky však ponechávám jen z prvního jarního kvetení cca počátkem dubna

Vybarvování plodů : říjen / listopad  - žluté plody  .... syté oranžové barvy plodů jsem se nikdy nedočkal, jen naoranžovělých líček

Sklizeň : konec listopadu, prosinec, leden, zralé plody rostlina ochotně drží

Orientační velikost plodů : 60-75x50 mm, plody jsou velmi variabilní ve svých tvarech a to od citrónků, přes soudky, oválky, koule až po hruštičky

Hmotnost plodů : cca 80-125g ... max. 210g

Sklizeň z rostliny : cca 40 ks o celkové hmotnosti cca 4,0 kg

Ostatní : Výborná odrůda, každoročně přinášející slušnou úrodu, snášející i drsnější zacházení v našich podmínkách. Přebohatě kvete prakticky po celý rok a nádherně voní. Po případné ztrátě listů (i v bytě u okna nad radiátorem UT – odzkoušeno na duplicitní rostlině 2 sezóny) snadno regeneruje. Plody velmi jakostní, méně kyselé než u jiných citroníků, velmi šťavnaté a aromatické. Příznaky nasládlosti zralých plodů popisovaných literaturou jsem však nikdy nezaznamenal. Relativní snadnost pěstování demonstruje i to, že plody rostoucí u mne jsou často výrazně větší než plody rostoucí na rostlinách pěstovaných v Chorvatsku ve volné půdě ( 5 / 3 cm ) …. při srovnání ve stejném čase, tj. +-1 den cesty. Ideální jako dochucovadlo a ozdoba ke konzumaci alkoholických nápojů aperitového typu a jídel.

 

Název fotky označuje číselně rok-měsíc-den, není-li nazváno jinak.